Materská škola

Charakteristika MŠ

Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno – emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, v oblasti rozvoja zručností. Materská škola pracuje podľa vlastného školského vzdelávacieho programu:,, S lienkou Marienkou spoznávame svet“ vypracovaného podľa ŠVP pre predprimárne vzdelávanie. ŠkVP:,, S lienkou Marienkou spoznávame svet“  je záväzný pedagogický dokument, podľa ktorého sa v materskej škole realizuje edukácia detí. V školskom vzdelávacom programe sú rozpracované ciele predprimárneho vzdelávania, obsah výchovy a vzdelávania a organizačné formy predprimárneho vzdelávania. Školský vzdelávací program je zákonným zástupcom detí dostupný neobmedzene prostredníctvom riaditeľky a triednych učiteľov v materskej škole. Zákonní zástupcovia detí sú so školským vzdelávacím programom oboznámení na plenárnom RZ a triednych stretnutiach rodičov detí.

MŠ poskytuje predprimárne vzdelanie ako jeden zo stupňov vzdelania, ktoré dieťa získa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v MŠ.

MŠ je v prevádzke od roku 1981. Je umiestnená v  dvojpodlažnej budove v strede sídliska. Materská škola je trojtriedna. MŠ je rozdelená na 2 budovy. Na každom poschodí sú triedy s príslušnými priestormi (šatňa, umývarka, spálňa).

Materská škola V Dolných Vesteniciach je predškolské zariadenie poskytujúce celodenné predprimárne vzdelávanie spravidla pre deti vo veku od troch do šiestich rokov ako aj pre deti s pokračovaním povinného predprimárneho vzdelávania.Materská škola poskytuje možnosť aj poldennej výchovy a vzdelávania (predprimárne vzdelávanie) spravidla v dopoludňajších hodinách.

V školskom roku 2023/2024 máme v prevádzke tri triedy s vekovým zložením detí od troch do šiestich rokov. V triedach sú deti rozdelené podľa veku. O zadelení detí do tried rozhoduje riaditeľ. V prípade potreby je možné vytvoriť aj triedy so zmiešanou vekovou skupinou. Každá trieda má svoje orientačné označenie, má vlastný vstup, herňu, spálňu, šatňu  a sociálne zariadenie. K objektu MŠ patrí aj školský dvor, ktorý dáva priestor pre pohybové activity detí počas celého roka. Je vybavený pieskoviskami a novými preliezkami a inými hrovými prvkami.

MŠ nemá v prevádzke vlastnú kuchyňu, preto sa strava dováža zo ZŠ, ale má výdajňu jedla. S deťmi pracuje 6 učiteliek.

Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.00 – 15.30 hod. O prípadnom prerušení alebo obmedzení prevádzky informuje riaditeľka ZŠ s MŠ rodičov písomným oznamom, ktorý je vyvesený v príslušnej triede, ktorej sa zmena týka, v prípade celoškolského obmedzenia, alebo prerušenia prevádzky je oznam prístupný v každej triede. V prípade prerušenia prevádzky počas letných prázdnin sa termín prerušenia oznamuje spravidla dva mesiace vopred, podľa pokynov zriaďovateľa. Na ozname býva spravidla uvedený dôvod prerušenia, alebo obmedzenia prevádzky, ako aj spôsob náhradnej organizácie.

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Dokladom o získanom stupni predprimárneho vzdelania v materskej škole je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré vydá materská škola dieťaťu na slávnostnom podujatí na konci školského roka.